Ryzyko wad cewy nerwowej

Jakie jest ryzyko urodzenia dziecka z wadą cewy nerwowej

ryzyko.gif

W każdej rodzinie może urodzić dziecko z wadą cewy nerwowej. Aż 95% dzieci z tymi wadami rodzi się w rodzinach, w których takie wady nie występowały wcześniej. W Polsce 1 do 2 dzieci na 1000 wszystkich urodzeń (żywych i martwych) rodzi się z wadą cewy nerwowej. Jednak po urodzeniu jednego dziecka z wadą, wzrasta ryzyko wystąpienia tej wady u kolejnych dzieci. Ponadto ryzyko to może zmieniać się w zależności wywiadu rodzinnego i od tego, czy dodatkowo współistnieją wady innych narządów. Niekiedy może być wskazane wykonanie dodatkowych badań.

Oznacza to, że określenie ryzyka powtórzenia się wady w rodzinie powinno należeć do lekarza genetyka.

Wadom cewy nerwowej można zapobiegać

Kwas foliowy jest witaminą należącą do witamin z grupy B.
Codzienne przyjmowanie przez kobietę kwasu foliowego w ilości 0,4 mg na miesiąc przed zajściem w ciążę i przez okres pierwszych 2 miesięcy ciąży znacząco obniża ryzyko urodzenia dziecka z wadą cewy nerwowej, choć, niestety, go nie eliminuje.
Należy podkreślić, że taka dawka zalecana jest wówczas, gdy w rodzinie nie urodziły się dotąd dzieci z wadą cewy nerwowej. Kwas foliowy w odpowiedniej dawce jest dostępny bez recepty w aptekach.

budzik.gif

W przypadku, kiedy para małżeńska miała już dziecko z wadą cewy nerwowej, dawka kwasu foliowego powinna być wyższa: 4 mg dziennie - przyjmowanego przynajmniej na miesiąc przed planowaną ciążą i przez dwa pierwsze miesiące ciąży.

Oczywiście cały czas obowiązuje dieta bogata w kwas foliowy, którego duże ilości zawierają na przykład gotowane jaja kurze, rośliny strączkowe (fasola, groch), zielone liściaste warzywa (szpinak, sałata), szparagi, brokuły i sok pomarańczowy.

Ryzyko ponownego wystąpienia wady cewy nerwowej uwarunkowanej wieloczynnikowo u dalszego potomstwa

w zależności od obecności wady u innych krewnych (w %)

Rodzic z wadą tylko rodzic jedno dziecko 1 dziecko i krewny 3 st 1 dziecko i krewny 2 st 2 dzieci
żaden 0,3# 4 5,5 7 10
jedno z rodziców 4,5 12 16 18 20
dwoje rodziców 30 38 42 42 43

na podstawie
Thompson MW, McInnes RR, Huntiton WF: "Genetics of disorders with multifactorial inheritance" w "Genetics in Medicine" ed.5 Philadelphia, WB, Saunders 1991, 349-357

#Wartość ta odnosi się do populacji amerykańskiej. W Polsce ryzyko populacyjne urodzenia dziecka z wadą cewy nerwowej (=zapadalności na wady cewy nerwowej) wynosi ok. 1-1,5/1000 czyli 0,1-0,15%

.


Uwaga: Informacje na poniższych stronach nie zastąpią wizyty u lekarza i nie mogą być traktowane jako porada lekarska - tylko lekarz o odpowiednim przygotowaniu może udzielić odpowiedniej informacji dotyczącej charakteru choroby jak i ewentualnego ryzyka jej powtórzenia się w rodzinie. Informacje podane na niniejszych stronach informacje mają charakter uogólnień, każdy zaś przypadek należy rozpatrywać indywidualnie.

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License